Пелтечење е скриена страна - психолошки симптоми на пелтечење

од StutteringJack


Во мојот последен пост, јас зборуваше за две главни општите приоди кои го сочинуваат говорна терапија за пелтечење / пелтечење. Оние пристапи, да се биде на методот на флуентност обликувањето и пелтечење модификација метод, исто така познат како "пелтечат повеќе течно". Заклучив со наведување на фактот дека, без оглед на тоа која форма на зборување модификација метод се користи за да се намали физички симптоми на пелтечење / пелтечење, не може да се добие вкупно флуентност или нешто приближува неа, доколку не сфатиме, дека клучот за вистински напредок, лаги во интервенцијата на психолошки страна.

Истражување за причината на пелтечење, во текот на последната деценија или така, потврди дека постојат дефинитивни аномалии, во мозокот на лице кое пелтечи, кои се главен фактор во идентификацијата на причината на пелтечење, сепак, тоа е малку разбрана Фактот дека ние сме во состојба да "rewiring" или "заобиколување" оние неисправните делови на мозокот, така што симптомите на пелтечење може да се намали, и прилично значително.

fear Кога велам дека симптомите на пелтечење може да се намали, ние веднаш помислувам на физичката активност на пелтечење, која вклучува, говор повторувања, продолжетоците и cessations на звук или блокови, како и средно однесување поврзано со борбата да се добие зборовите надвор течно. Меѓутоа, како што беше предмет на моето мислење на пелтечење Џек Скалата за оценување на сериозноста на пелтечење, постојат и други помалку очигледни симптоми на пелтечење кои треба да се смета кога зборуваме за симптомите и степенот на пелтечење. Јас сум секако се однесуваат на психолошки симптоми кои вклучуваат страв, срам, лутина, вина, конфузија и недостаток на јасна мисла, вознемиреност и паника, фрустрација, срам, изолација и социјална фобија и др Тоа е заедничко за лице кое пелтечи да биде исплашени од пресудата на другите кон својата dysfluent говор. Ако поединецот гледа на ситуацијата во многу негативен начин, тој или таа може да се развие на високо ниво на вознемиреност во врска со изгледите на пелтечење. Ова дури може да се пријде на чувствата на паника во се "надвор од контрола". Како резултат на тоа, може да стане збунети околу теми кои се обично лесно за нив да се зборува. Некои луѓе се опише оваа ситуација како "проседи надвор", како на умот има тенденција да се оди празно, кога се обидуваат да verbalise одговор додека пелтечење. Пелтечење и / или страв од пелтечење може да доведе до степен на социјална фобија, и студии покажаа дека висок процент на возрасни кои пелтечат покажат симптоми на социјалната фобија.

Поголемиот дел од луѓето кои не пелтечат, ќе имаат искусни различни степени на анксиозност, ако и кога тие се повикани да се направи говор пред еден непознат група без да бидат подготвени. Како мисли поплави мозокот за тоа како другите ќе ги суди, и што значи тоа за поединецот, умот може да оди празно, и говор може да стане dysfluent во повеќето елоквентен луѓе, особено ако конфузија и временски притисок се додаваат на равенката. Некои луѓе кои пелтечат, исто така, може да се чувствуваат емоции кои можат да предизвикаат срам, и гнев во врска со ситуацијата дека тие се наоѓаат во. Како резултат на тоа, некои поединци може да избере да се изолира во различни степени од луѓе кои имаат потешкотии со говорот, и да се избегне ситуации кои тие имаат тенденција да пелтечат почесто, па оттука, што доведува до различни нивоа на социјална фобија, наведени погоре. Па така постојат навистина, како што споменавме, двата вида на симптом кој го сочинуваат растројство, познато како пелтечење, и овие два симптомите може да варира од личност до личност, ситуација до ситуација, а исто така се разликуваат во степен од ден на ден.

Иако физички симптоми на пелтечење е крајно фрустрирачки за лице кое пелтечи, поголемиот дел од луѓето кои пелтечат ќе се исповедаме дека тоа е психолошко влијание врз нив дека е далеку од најтешките симптоми да живее. Сега, ако тоа е лоша вест, исто така сакам да ви кажам зошто тоа е причина да се, исто така, да биде добра вест.

Зошто тоа е добрата вест е дека, додека често може да биде долг и скап и комплексен процес директно да ја смени физички симптоми на пелтечење, кое како што рековме се да се направи со невролошки аномалии во мозокот, можно е за лицето кое пелтечи да се смени начинот на кој тој или таа реагира на мисли и чувства што предизвика блокирање и пелтечење, па дури и подобро, поединецот е во можност да го промени мисли за пелтечење искуство, и како резултат на промените во реакција на тоа да бидат повеќе информиран, а не деструктивни.

Нашите мисли за стимул или пелтечење активирањето, тоа да биде лице или ситуација, се она што доведува до нервоза и еднаш нашата вознемиреност достигне одредено ниво на пелтечење ќе се појави. Кој рече дека, анксиозност не е предуслов за пелтечење, но тоа сигурно влошува проблемот. Што е предуслов за пелтечење е програмирање на нашето верување систем и програмирање на пелтечел говор навика која стана hardwired во мозокот на рана возраст.

Интересно е да се напомене дека секој човек кој пелтечи се стреми да пелтечат на свој начин, и тоа е дури и се вели дека чинот на физичкиот блокирање е всушност обид да се обиде да не пелтечат. Тоа е манифестација на напорите да се обидат да се добие збор од. Исто така е интересно да се напомене дека начинот на пелтечење на поединецот никогаш не е заборавен или отстранети од мозокот, а во случаите каде што поединецот се третира со користење на флуентност обликувањето метод, и не пелтечат за многу години, ако пелтечење се враќа не се врати во еден поинаков начин, но исти начин на кој беше типичен за поединецот пред да бидат успешно третирани, многу години пред тоа.

Како што споменавме, системот верување игра голема улога во степенот на пелтечење што човек ќе го изложат во секое време. Во таа смисла може да се тврди дека кога едно лице е течно во една ситуација, а не зборува во следната, тоа е како резултат на активностите на системот верување, во која за да ја принуди на пелтечење еден мора прво да се размислува за пелтечење, која потоа предизвикува верувањето дека еден ќе пелтечат. Ова, тогаш за возврат предизвикува мозокот да се погледне за зборови кои верува дека ќе бара дополнителни напори да излезат. Ова тогаш предизвикува она што, Бил Пери, го нарекува "пелтечење Валсалва маневар", каде што на телото, преку респираторниот систем, се обидува навистина тешко да се добие збор од и, следствено, добива фатени во она што Џон Харисон нарекува "пелтечење пристап избегнување на конфликти" , а резултатот на сето ова е говор блок. Сега тоа е сите добивање малку комплекс во овој момент во времето, но како што можете да видите, успешно да се третираат и на физички и психолошки симптоми на пелтечење, треба да се разбере она што се случува.

Во овој момент ние ќе ја напушти комплексноста на лекување на физички симптоми и продолжи да се концентрираат на тоа како ние може да го контролира анксиозност поврзани со пелтечење. Во мојата следна блог пост јас ќе открие некои малку разбрана тајните на она што придонесува за нашето ниво на пелтечење поврзани анксиозност, и да ви даде некои совети за тоа како да се намали таа анксиозност. Па во тој поглед јас уште еднаш да ве покани да се претплатите на мојот RSS feed или е-мејл известување, така што ќе не пропуштите наредните блог постови каде што ќе почнат да се открие како сум бил во можност успешно да се претвори во " 5,5 пелтечење проблем ", во "0,0 пелтечење слобода и да се зборува доверба еуфорија".

Коментари:

 • http://www.stutterrockstar.wordpress.com Пем Mertz

  Интересни за читање. Ми се допаѓа референца дека блокирањето е всушност она што се случува кога не се обидува да пелтечат. Мои пелтечат е уникатна и различна секој ден, се чини. Јас do't имаат многу говор анксиозност, но се уште се embarassed еднаш во некое време, особено кога ќе се судрите со негативен слушателот одговор. Моите реакции се врзани во мојата тајна дена, а старите навики тешко да се скрши.

  Јас не се обидувам да го надминете мојот пелтечат. По повеќе од 35 години за криење на тоа, јас се излезе. Јас сум бил во терапија за речиси 3 години сега, но јас не идам да се оди повеќе. Не сакам да биде фиксна - Сакам да ми биде.

  Дали сте SLP или психолог? Каде да ја добиете вашата теории од?

  Јас ќе ги задржи читање - нашите перспективи се сите толку различни.

  Последен блог пост Пем е .. Повеќе браќата и сестрите Разговор

 • http://www.stutteringonlinetherapy.com Барбара Dahm

  Здраво Џек,

  Се согласувам со многу од она што го велат за емоционални аспекти на пелтечење и Јас дефинитивно се согласувам дека луѓето кои пелтечат може да се промени нивните реакции. Вие исто така споменува дека истражувањата потврдуваат дека постојат дефинитивни аномалии во мозокот на лице кое пелтечи, кои се главен фактор, но потоа, кога се зборува за лекување, ќе помине правото врз кои и да се фокусира само на промена на мислите и реакции. Тоа е еднакво важно да се промени невролошки процеси на производство говор. Можеби не сте свесни дека постои терапија пристап кој цели на невролошки процеси. Тоа е повеќе разбрана како одново да ги поврзат мозокот да произведува говор природно отколку што е обично признати. Ова е начинот на кој јас третираат пелтечење. Затоа знам дека тоа може да се направи. Се чини дека секој да се заклучени во флуентност обликувањето и пелтечење модификација како единствена терапија, но тоа не е така. Гледам клуч за вистински напредок бара промена на мислите и реакции, бидејќи тоа им овозможува на системот да функционира автоматски. Тоа е од суштинско значење за производство на течно говор.

 • http://www.stutteringjack.com StutteringJack

  Пем,
  Ви благодариме за вашите коментари. Јас сум ниту еден SLP или психолог. Јас сум само еден човек кој е опседнат со наоѓање на одговор на пелтечење за речиси 30 години. Постојат веројатно и многу од нас во таа категорија, но јас сето тоа направено и мисла за него повеќе отколку повеќето. Како што велите сите ние имаме поинаква перспектива и дека она што се обидуваат да се добие преку во моите претходни постови, дека никој од нас искуство пелтечење на ист начин.

 • http://www.stutterrockstar.wordpress.com Пем

  Секој од нас да станат експерти во нашата сопствена пелтечење, нели? Ќе ви бидат доаѓаат сума тој зимскиот конференција во Скотсдејл оваа година? Би сакал да ви се исполнат и да разговарате во лице. Продолжи со добрата работа!

  Пем

 • http://www.stutteringonlinetherapy.com Барбара Dahm

  Всушност, јас те сретнам накратко во PARSIPPANY по вашиот прекрасен разговор. Не знам уште за Скотсдејл. Јас би сакал да дојде, но не сум сигурен дека тоа може да работи, па јас не се стави во предлог, но ако можам да дојдам сигурно ќе биде таму.

 • http://www.stutteringonlinetherapy.com Барбара Dahm

  Всушност, јас те сретнам накратко во PARSIPPANY по вашиот прекрасен разговор. Не знам уште за Скотсдејл. Јас би сакал да дојде, но не сум сигурен дека тоа може да работи, па јас не се стави во предлог, но ако можам да дојдам сигурно ќе биде таму.

 • Ди

  Ако некогаш имате проблем со почеток збор јас го користам физичко присуство, како што прст допрете на моето колено или маса. Велам мојот мозок кога мојот прст удира на површината ќе се каже зборот. Работи 80% од времето. Јас, исто така се започне реченици се конфронтира со "ОК" збор како на пример зборот "тоа". Граматички тоа не може да биде во право, но тоа ми добива преку некои тешки времиња. Среќно на сите вас. Имате пријатели таму насекаде. Мир.

 • говорна терапија округот Оринџ

  Проблеми со говорот како пелтечење или пелтечење се меѓу неколку услови кои се многу неконтролираното денес. Она што е уште несреќна од ова е дека луѓето кои страдаат од такви услови се понекогаш не отворено прифатени во општеството, кој води до изолација. Таму е навистина одличен социјален стигмата на овие проблеми и тоа е многу срцето кршење. Може овој пост потсети дека луѓето кои страдаат од проблеми со говорот, исто така човечки суштества кои имаат чувства. Тие треба нашето разбирање и поддршка!

 • rabab

  ова е многу информативна!

 • rabab

  Јас сум говорот и јазикот терапевт. во моментов работат witn 4 возрасни пациенти и е многу заинтересиран отпочнување на група за поддршка. u може да помогне на некој начин?